HOME AKTUALITY O SPOLEČNOSTI NÁŠ PRODUKT POMÁHÁME PRO MÉDIA KONTAKT
image
1 FOTO
přidáno 24.8.2015 v 16:11
Za školní potřeby letos Češi zaplatí více. Celkově za ně utratí 4 miliardy, zvedne se i HDP
Na začátku školního roku rodiče utratí v průměru 3 903 Kč za jednoho školáka, což je o čtyři sta korun více než loni. Na školní pomůcky z toho půjde 2 034 Kč a na kroužky 1 869 Kč. Vyplývá to z aktuálního průzkumu mezi pěti sty respondenty, který pro Provident provedla výzkumná agentura TNS.

Čtvrtina domácností vydá za kroužky přes 5 tisíc korun

Zatímco v rodinách, kde mají jen jedno dítě, za pomůcky utratí v průměru 2 034 Kč, v rodinách se dvěma dětmi je to v průměru 3 798 Kč. Ani výdaje nad 5 tisíc korun však nejsou výjimkou. Domácnosti přitom uvádějí, že největší položkou jsou pro ně učebnice. Druhou nejvyšší položkou je pak sportovní obuv a oblečení. Náklady přímo spojené se školou však zdaleka nejsou pro rodiny jediné. Jakmile dítě začne navštěvovat školu, obvykle téměř automaticky začíná navštěvovat zájmové kroužky. Proto jsou kroužky druhou velkou položkou výdajů domácností, které souvisejí se začátkem školního roku. V domácnostech s jedním dítětem činí výdaje v průměru 1 869 Kč, v rodinách, kde jsou dvě děti, se částka pohybuje kolem 3 555 Kč. Nicméně 20 % domácností se dvěma školáky vydává na kroužky více než 5 000 Kč. „Právě v této dobrovolné položce se výdaje domácností značně odlišují, protože volba kroužků může lépe než výdaje za učební pomůcky reflektovat příjmovou situaci,“ podotkl manažer zákaznického výzkumu Providentu Josef Macák.

Nejdražší učební pomůckou jsou kleště pro zlatníky a nože pro budoucí kuchaře

Mezi nejdražšími položkami, které účastníci průzkumu uváděli, bylo zejména ubytování, internát či „život v Praze“, který se jeví pro mimopražské studenty velmi nákladný. Lidé také zmiňovali, že velmi drahé jsou pomůcky pro studenty učebních oborů. „V průzkumu zaznělo, že potřebují specializované nářadí pro učební obor zlatník, rodiče budoucích kuchařů zase musí koupit nové nože a kompletní kuchařské uniformy,“ řekl Macák.

Půjčovat si letos budou jenom 2 % lidí

52 % domácností v průzkumu uvádí, že má se začátkem roku problémy pokrýt všechny výdaje, ale současně během roku se jim podaří na tyto očekávané náklady našetřit. „Letos si jen 2 % domácností kvůli začátku školního roku musí vzít půjčku, vloni to bylo 11 % respondentů. Zdá se tak, že se domácnosti učí předem počítat s tím, že je začátek roku drahý a nemusí se potom tolik zadlužovat. Pozitivní roli v tom patrně hraje i zlepšení situace na trhu práce ve srovnání s loňským rokem,“ vysvětlil Macák.

Kolik utratí rodiče začátkem roku v celé ekonomice?

V České republice nyní 854 tisíc dětí navštěvuje základní školy, 436 tisíc střední školy, 27 tisíc vyšší odborné školy a 228 tisíc je vysokoškoláků. Celkem tak u nás studuje 1,545 milionu lidí. „Za školní potřeby letos rodiče v celé ekonomice zaplatí 4,2 mld. korun a za kroužky 3,89 mld. korun. Jelikož HDP České republiky činí 4 260 mld. korun, výdaje na školní potřeby se tak na HDP podílejí 0,1 %,“ řekla finanční ředitelka Providentu Vendula Chižňaková.

Kvůli nižší DPH se na daních vybere o sto milionů méně

Předškolní nákupy jsou zajímavé i pro veřejné finance. Respondenti uvedli, že zhruba polovina nákladů půjde na knihy. Na DPH tak stát vybere 554 mil. Kč, zatímco na dani z příjmů právnických osob získá 127 milionů. Na dani z fyzických osob získá 76 milionů. To vše se však v ekonomice ještě multiplikuje. „Celkem stát na daních vybere kolem 900 milionů korun. Kvůli snížení sazby DPH na knihy však začátek školního roku přinese státní pokladně méně peněz než před rokem, kdy to bylo ještě o sto milionů více,“ doplnila Chižňaková.

Pro další informace kontaktujte:

Ondřeje Holoubka, tel: 602 212 385, ondrej.holoubek@provident.cz
mediální zpráva 38 / 69