HOME AKTUALITY O SPOLEČNOSTI NÁŠ PRODUKT POMÁHÁME PRO MÉDIA KONTAKT
image
přidáno 01.7.2015 v 10:21
Češi nemají peníze na dovolenou, každý druhý ji stráví doma, zjistil průzkum Providentu
Více než polovina Čechů (52 %) o letošní dovolené zůstane doma nebo pojede na vlastní chatu či chalupu. Někteří i proto, že na dovolenkový pobyt nemají peníze. Naopak třetina Čechů si chce dovolenou užít a plánují, že za ni utratí alespoň stejně či více než loni. Zůstat o dovolené doma hodlají i Poláci, Slováci a Maďaři. Naopak polovina Rumunů a Bulharů stráví dovolenou mimo domov, a to buď ve své zemi, nebo v zahraničí.

Tyto závěry vyplývají z mezinárodního průzkumu agentury GfK pro společnost Provident Financial, kterého se zúčastnilo přes 8 tisíc respondentů, z toho více než tisícovka pocházela z Česka. Z evropských zemí průzkum dále probíhal na Slovensku, v Polsku, Maďarsku, Bulharsku, Rumunsku a Litvě.

14 % Čechů letos hodlá vyjet do zahraničí, pětina plánuje využít některou z tuzemských destinací. I v ostatních postkomunistických zemích je patrný trend trávit dovolenou v tuzemsku, nejvíce pak mezi obyvateli Rumunska a Bulharska. Jedinou výjimkou jsou Slováci, kteří letos o něco častěji plánují vyjet za hranice.

Rumuni a Bulhaři cestují s oblibou po tuzemsku, protože mají vlastní teplé moře, a nemusí tedy jezdit za hranice. Pro Čechy zase stále platí, že jsou národem chatařů a chalupářů. Nadto mnoha lidem přijde zbytečné jezdit někam daleko na drahou dovolenou, když ji mohou v klidu strávit na své chatě třeba u Lipna,“ okomentoval výsledky manažer marketingového výzkumu Providentu Josef Macák.

43 % Čechů nemá peníze na dovolenou a ani neuvažují o tom, že by si na ni půjčili. Vlastní úspory na úhradu dovolené pak využije 30 % lidí. Od finančních společností si na dovolenou v letošním roce plánuje půjčit pouze 2 % Čechů, zatímco třeba v Polsku, Rumunsku či Bulharsku se podíl takových lidí pohybuje mezi 7 až 9 %.

Z našich výzkumů vyplývá, že Češi nemají naléhavou potřebu půjčovat si na dovolenou, protože mnozí ji klidně stráví doma nebo u známých na chatě. Minimum lidí chce jet na tak drahou dovolenou, že by si na ni museli půjčit,“ doplnil Macák.

27 % Čechů plánuje za letošní letní dovolenou utratit stejně jako loňský rok, pětina chce investovat méně. Vyšší částku než loni chce vynaložit pouze 4 % Čechů. Téměř polovina lidí nicméně ještě není rozhodnuta, kolik letos do dovolené investuje.

Přestože pětina lidí chce za dovolenou utratit méně než loni, ze zkušeností víme, že to tak nebude. Na dovolené je příliš mnoho lákadel v podobě výletů, suvenýrů a dobrého jídla, že málokdo odolá a podaří se mu vejít do původně plánovaného rozpočtu,“ dodal Macák.

Pro další informace kontaktujte:

Ondřeje Holoubka, tel: 602 212 385, ondrej.holoubek@provident.cz
mediální zpráva 35 / 69