HOME AKTUALITY O SPOLEČNOSTI NÁŠ PRODUKT POMÁHÁME PRO MÉDIA KONTAKT
image
přidáno 09.6.2015 v 12:38
Češi si půjčují nejraději od rodiny či známých. Na zásady bezpečného půjčování ale nedbají
Půjčte si pouze tolik, kolik budete schopni splatit. Ačkoli se jedná o jedno ze základních pravidel bezpečného půjčování, Češi jej ve velké míře porušují. Vyplývá to z mezinárodního průzkumu agentury TNS pro společnost Provident Financial, ve kterém odpovídalo více než 5 tisíc respondentů. Kromě tisícovky Čechů se do průzkumu zapojili také Slováci, Poláci, Maďaři a Rumuni.

60 % Čechů přiznalo, že by si od finanční instituce vzali půjčku, i když by mohli mít problémy s jejím splacením. Obdobnou míru nezodpovědnosti projevili jen Maďaři, kde toto chování připustilo 63 % oslovených. V ostatních zemích byl podíl lidí, kteří se k zadlužení stavěli neuváženě menší – v Polsku 51 %, na Slovensku 46 % a v Rumunsku 37 %.

Lehkovážný postoj k půjčkám lze vidět v praxi. Například z údajů Bankovního a Nebankovního registru plyne, že v loňském roce mělo úvěr cca tři miliony Čechů, přičemž každý desátý se potýkal s problémy se splácením. Podle Exekutorské komory pak bylo v roce 2014 zahájeno přes 800 tisíc exekucí, což představuje nárůst o bezmála 16 % oproti minulému roku,“ připomíná fakta Kateřina Hrudníková ze společnosti Provident Financial, která má na starosti projekt finančního vzdělávání s názvem Abeceda rodinných financí.

Čechům nevadí lepit půjčku půjčkou

Češi nectí ani druhé důležité pravidlo bezpečného půjčování, a to nelepit půjčku půjčkou – 80 % oslovených přiznalo, že by si vzali půjčku na splacení jiné půjčky. V Maďarsku to bylo 74 %, v Rumunsku, na Slovensku a v Polsku se jednalo o cca 70 %. Na druhou stranu v případě, že by si Češi potřebovali naléhavě koupit něco, co přesahuje jejich finanční možnosti, by se častěji než ostatní obrátili na rodinné příslušníky nebo kamarády. Až poté by si vzali půjčku od finanční instituce, popřípadě využili debet nebo kreditní kartu.

Je to pozitivní zpráva, protože půjčky mezi rodinnými příslušníky jsou zpravidla bezúročné. Na Slovensku a v Polsku lidé preferují finanční instituce před rodinou. U nás si raději půjčí doma nebo u známých než využijí nabídku své finanční společnosti. Ale i když si lidé půjčují v rodině, vždy by měli mezi sebou sepsat smlouvu a dbát zásad odpovědného půjčování,“ dodala K. Hrudníková.

Zásady odpovědného půjčování podle Abecedy rodinných financí

1. Potřebuji danou věc?
Ano/Ne
2. Mám dostatek finančních prostředků na splátky?
Kolik mi každý měsíc zbude z výplaty?
3. Mohu danou věc pořídit jiným způsobem?
Půjčit si ji?
4. Na co je vhodné se zadlužit?
Vzdělání, věci dlouhodobější potřeby
5. Co mě může v průběhu splácení potkat?
Ztráta zaměstnání, nemoc, změna rodinných poměrů (rozvod)
6. Jaký finanční produkt si zvolím?
Půjčka od rodiny, hypotéka, bezúčelová půjčka, kreditní karta
7. Podle čeho si vyberu věřitele?
Rodina, banka, nebankovní společnost
8. Jaké informace potřebují k zodpovědnému zadlužení a kde je najdu?
Ve smlouvě, smluvních podmínkách nebo na www.abecedarodinnychfinanci.cz 
9. Co ještě mám vědět před podpisem smlouvy?
Jaké jsou sankce při nesplácení

Pro další informace kontaktujte:
Ondřeje Holoubka, tel: 602 212 385, ondrej.holoubek@provident.cz
mediální zpráva 34 / 69