HOME AKTUALITY O SPOLEČNOSTI NÁŠ PRODUKT POMÁHÁME PRO MÉDIA KONTAKT
přidáno 30.5.2014 v 16:37
Pomohli jsme s úklidem odpadků z hnízdiště vzácných ptáků u Opavy
Ojedinělá lokalita benešovské štěrkovny u Opavy, kde hnízdí vzácní a chránění ptáci, je nyní opět čistá. Místním rybářům tentokrát pomohli i dobrovolníci z řad zaměstnanců finanční společnosti Provident Financial. Rybářský svaz přitom každoročně bojuje v okolí dolnobenešovské a hlučínské štěrkovny s odpadky po neukázněných návštěvnících a s lidmi, kteří se zde zbavují nepotřebných věcí.

Při úklidu jsme zde vysbírali celkem 50 pytlů odpadků. Našli jsme tady i čtyři staré pneumatiky, nebo dokonce jednu kompletní záchodovou mísu i se splachovadlem,“ říká jednatel Českého rybářského svazu v Hlučíně Robert Kočí, který úklid organizoval.

Dolnobenešovská i hlučínská štěrkovna, které vznikly zatopením lomů po těžbě štěrku, jsou přitom hnízdištěm mnoha chráněných vodních ptáků. „Byl zde pozorován mimo jiné třeba největší evropský dravec orel mořský, vzácný lovec ryb orlovec říční, husice nilská, či drobná severská husa berneška bělolící, která do Česka zalétá jen výjimečně. Ta zde dokonce ještě v dubnu hnízdila. Vlastní ostrůvek k hnízdění zde má i racek malý, nejmenší druh racka na světě,“ vyjmenovává Robert Kočí některé zajímavé druhy, které jsou zde ke zhlédnutí.

Ptáci obě vodní plochy vyhledávají především kvůli dostatku potravy. Jejich voda totiž v sobě ukrývá velké množství ryb. V minulosti zde byli například chyceni sumci přesahující dva metry. Rekord drží jeden místní rybář, který ulovil 80kilového sumce dlouhého 236 cm, ale vyskytují se zde i metroví kapři o váze atakující 20 kg.

Rád bych tímto poděkoval dobrovolníkům z Providentu jak za pomoc s jarním úklidem obou štěrkoven, tak i za finanční podporu ve výši 15 tisíc korun, které jsme od Providentu získali. Peníze použijeme na nákup zhruba 75 kilogramů násady štiky obecné a její sadbu do revíru. Štiky jsou totiž klíčové k udržení zdravé rybí populace, a tím i dobré kvality vody,“ dodává R. Kočí.

Pro další informace kontaktujte:

Ondřeje Holoubka, tel: 602 212 385, ondrej.holoubek@provident.cz
aktualita 35 / 127