HOME AKTUALITY O SPOLEČNOSTI NÁŠ PRODUKT POMÁHÁME PRO MÉDIA KONTAKT
image
přidáno 26.3.2014 v 09:37
Díky teplé zimě letos lidé ušetřili na topení v průměru 6500 korun
Teplá zima pomohla ušetřit tisíce korun

Letošní mírná zima uspořila Čechům významnou část obvyklých nákladů na vytápění. 63 % respondentů průzkumu Provident Financial uvádí, že letos na vytápění ušetřili.

Lidé, kteří své domácnosti vytápějí například koksem, uhlím nebo dřevem letos ušetřili i více než polovinu výdajů oproti loňsku,“ komentuje výsledky mluvčí Providentu Ondřej Holoubek.

Ve srovnání s předešlými roky, kdy respondenti utratili v průměru 16 500 korun za zimu, letos za vytápění během zimních měsíců vydali za nákup topiv průměrně o 6 400 korun méně. Třetina respondentů (32 %) dokonce uvádí, že uspořili polovinu a více oproti loňské zimě.
  
Vyplývá to z výsledků průzkumu Providentu mezi jeho 774 zákazníky a ze zjištění mezinárodní výzkumné agentury YouGov pro Provident v České republice (3 887 respondentů).

Snížení spotřeby energií hledáme nejčastěji v úsporných žárovkách, vodou šetříme pod sprchou

Většina Čechů se snaží ušetřit na účtech za energie a vodu. Snížení spotřeby hledáme nejčastěji v úsporných žárovkách (36 %), čtvrtina Čechů (26 %) ve své domácnosti svítí a topí méně než dřív, další čtvrtina respondentů uvádí, že již snížila spotřebu natolik, že „už více šetřit nemůže“. Tři čtvrtiny Čechů (73 %) dávají kvůli úspoře vody přednost sprše před koupelí. Přesto nás trápí náklady za energie, vytápění a vodu méně než výdaje za nákup potravin. Rostoucí ceny jídla zasahují nejcitelněji do rodinných rozpočtů 23 % Čechů, zatímco výdaje za elektřinu, plynu, topení a vodu se za uplynulých šest měsíců nejvýrazněji projevily ve financích 15 % respondentů. Podle výsledků průzkumu agentury YouGov pro Provident Financial šetří na vytápění Češi (25 %) podstatně méně, než Maďaři (42 %), podobně jako my jsou na tom s úsporami na topení Slováci (26 %). Centrálním vytápěním vyhřívá své domácnosti 34 % českých respondentů, 28 % má plynový kotel, každý pátý Čech (20 %) vytápí své obydlí tuhými palivy. Jen 8 % dotázaných využívá pro topení elektrické přímotopy.

Složenky platíme, pro nenadálé výdaje ale nemáme rezervy

Průměrné roční náklady za elektřinu jsou podle odpovědí respondentů 19 330 korun, za plyn zaplatí každý rok 18 083 korun, za vodné a stočné 8 828 korun. Účty platíme včas a bez problémů (60 %), občas s malým zpožděním (34 %). 4 % respondentů si musí na zaplacení občas půjčit, 1 % si půjčuje na složenky pravidelně. Do situace, kdy si musely na úhradu těchto nákladů půjčit, se alespoň jednou ve svém životě dostaly dvě pětiny (41 %) lidí. S prosbou o finanční výpomoc se potom nejčastěji Češi obracejí na rodinu (59 %) a přátele (21 %). Nečekané výdaje, mezi které patří i doplatky za energie a služby, jsou nejčastějším důvodem, kvůli kterému se jsou Češi ochotni zadlužit. Jen pro necelou pětinu (19 %) není problém najít finanční rezervu na nečekané výdaje ve výši 15 tisíc korun, polovina (47 %) to považuje za složité, celá čtvrtina Čechů (25 %) dokonce za nemožné.

Pro více informací kontaktujte:

Ondřeje Holoubka, tel: 602 212 385, ondrej.holoubek@provident.cz
mediální zpráva 12 / 69