HOME AKTUALITY O SPOLEČNOSTI NÁŠ PRODUKT POMÁHÁME PRO MÉDIA KONTAKT
image
přidáno 03.2.2014 v 16:46
Českým ženám dělají rodinné výdaje větší starosti, než mužům. Často je řeší i půjčkou
Českým ženám dělají rodinné výdaje větší starosti, než mužům. Češky také víc trápí nízký životní standard a projevují větší ochotu k využití půjčky pro pokrytí nečekaných nákladů nebo nákup domácího spotřebiče. Vyplývá to z průzkumu společnosti Provident Financial, který provedla mezinárodní výzkumná agentura YouGov v České republice (3 887 respondentů), Maďarsku, Polsku, Rumunsku, Slovensku a Mexiku (celkem více než 11 tisíc respondentů).

Ženám dělají rodinné výdaje větší starosti, než mužům

Téměř polovina českých mužů (45 %) je spokojena se svou životní úrovní, to je výrazně více než u českých žen. Svůj životní standard považuje za dobrý nebo velmi dobrý jen zhruba třetina Češek (34 %). Nespokojeno nebo velmi nespokojeno se svou stávající životní úrovní je 30 % žen a 25 % mužů. České ženy si také dělají větší starosti s každodenními výdaji, než jejich protějšky (ženy 67 %, muži 61 %).

Ženy se častěji starají o domácnost, mívají proto lepší přehled o rodinných výdajích. Vědí, co v domácnosti chybí, co je potřeba nakoupit a jaké platby se musí uhradit. S tím souvisí také starost, jak tyto běžné výdaje financovat,“ říká marketingová ředitelka Providentu Renata Salata.

Právě běžné životní výdaje považují Češi shodně za svou největší starost (64 %), s velkým odstupem následuje obava ze ztráty zaměstnání (13 %). Žádné starosti nemají jen 4 % Čechů. Slováci či Poláci jsou bezstarostní v 7 %. Zhruba čtvrtina respondentů v České republice uvedla, že očekává v tomto roce zlepšení své životní úrovně (28 %), naopak 23 % Čechů se obává, že se v následujících 12 měsících jejich ekonomická situace zhorší. Do nejbližší budoucnosti se díváme s největším pesimismem ve srovnání s ostatními sledovanými zeměmi. Zlepšení situace očekávají častěji Poláci (37 %), Rumuni (37 %), Slováci (32 %) i Maďaři (29 %), nejvyšší očekávání mají Mexičané (55 %). S finančními obavami se do nejbližší budoucnosti dívá 22 % Poláků, 19 % Slováků a jen 8 % Mexičanů.

Ženy jsou ochotny zadlužit se častěji, než muži

Většina Čechů nemá problém se splácením svých závazků (72 %). Půjčku si jsou nejčastěji ochotni vzít na neočekávané výdaje (55%). Ochotu zadlužit se připouštějí častěji ženy, které by půjčkou nejčastěji řešily pokrytí nečekaných nákladů nebo nákup domácího spotřebiče.

Pro ženy je obvykle prvořadé zabezpečení rodiny a hledí jak udržet fungující domácnost. Pokud se rozbije spotřebič potřebný pro každodenní péči o domácnost, jako je pračka nebo vařič, může být půjčka jedinou cestou, jak ho co nejrychleji nahradit,“ říká Renata Salata.

Domácí spotřebiče jsou celkově druhým nejčastějším důvodem, který respondenti uváděli jako účel půjčky (35 %). Necelá desetina respondentů (9 %) by si půjčila na jídlo, pětina (22 %) na zdravotní péči. Překvapivým výsledkem bylo snížení ochoty zadlužit se na zdravotní výdaje s rostoucím věkem. Při rozhodování o půjčce Češi zvažují hlavně svou schopnost splácet (70 %), úvěr vybírají podle celkové výše splácené částky (54 %) i podle pověsti úvěrové společnosti (50 %).

Češi se za půjčky nestydí

Pouhá 4 % respondentů se při zvažování půjčky obává toho, co si o jejich zadlužení pomyslí rodina nebo přátelé. Právě na ně se v případě finančních problémů nejčastěji obracejí. Polovinu respondentů požádal v posledních šesti měsících někdo z jejich blízkého okolí o finanční pomoc.

Pro další informace kontaktujte:

Ondřeje Holoubka, tel: 602 212 385, ondrej.holoubek@provident.cz
mediální zpráva 9 / 69