HOME AKTUALITY O SPOLEČNOSTI NÁŠ PRODUKT POMÁHÁME PRO MÉDIA KONTAKT
TOP · přidáno 03.12.2013 v 14:55
Líbí se vám Provident? Dejte nám hlas a podpořte nás tak v anketě Zlatý měšec!
Nejsme obyčejná finanční společnost.

Když Sir Joshua Waddilove v roce 1880 Provident založil, fungovaly ostatní finanční instituce tak, že za půjčené peníze požadovaly zástavu. Lidé si proto půjčovali peníze a jako protihodnotu dávali své domy.

Kdo bance nesplácel, přišel o dům
 
Když ale přišla hospodářská krize nebo válka, podnikatelé, kteří přišli o zakázky, začali jako první propouštět výrobní sílu - dělníky. Hromadně propuštění dělníci neměli jak splácet své půjčky a tak jim banky naúčtovaly velké penále a nakonec v exekuci zabavily jejich tradiční řadové domy. V Anglii se tak bez přístřeší často ocitly celé rodiny, v některých čtvrtích zůstaly prázdné celé ulice. Banky však na této situaci tratily také, protože tyto domy byly jenom těžko prodejné a jejich dražba často ani nepokryla náklady na splacení půjčky.

Provident na to šel jinak

Sir Joshua Waddilove vymyslel obchodní model, který se zdál být postavený na hlavu. Waddilove vycházel z toho, že když člověk přijde o práci, tak nebude nezaměstnaný do konce života. Bude bez práce třeba půl roku nebo rok, ale pak opět práci najde a svoji půjčku bude moci doplatit. Zahrnul tedy rizikový poplatek již do základní ceny půjčky a lidem poskytoval úvěry, které byly sice dražší než v bance, ale dávaly jim jistotu, že v případě nečekané události jim nebude naskakovat penále z prodlení a oni nebudou muset opustit své domovy.

Zbytek už je známý. Dnes má Provident díky svému vstřícnému přístupu 2,5 milionu zákazníků po celém světě.

A pokud se vám líbí, co Provident dělá, klikněte na modré tlačítko vlevo a dejte nám hlas!

aktualita 18 / 127