HOME AKTUALITY O SPOLEČNOSTI NÁŠ PRODUKT POMÁHÁME PRO MÉDIA KONTAKT
přidáno 10.10.2013 v 09:22
Češi chtějí od půjčky hlavně rychlost, měsíčně splácí přes pět tisíc, zjistil průzkum Provident Financial
Při půjčce je pro Čechy stále nejdůležitější rychlost, s jakou dostanou peníze. Více než polovina z nich ale dbá také na pověst společnosti, od které si půjčují. Průměrný dluh bez hypoték přesahuje v ČR 100 tisíc korun, což je výrazně víc než například na Slovensku, kde lidé mají úvěry v průměrné výši 66 tisíc korun. Vyplývá to z průzkumu společnosti Provident Financial, který mezi téměř deseti tisíci zákazníky Providentu v České republice, Maďarsku, Polsku, Rumunsku, na Slovensku a v Mexiku provedla mezinárodní výzkumná agentura YouGov.

Půjčku chceme co nejrychleji, výjimkou je pouze Mexiko, speciální nabídky v Čechách netáhnou Nejsilnějším faktorem pro výběr půjčky je rychlost, s jakou lze získat úvěr. Platí to nejen pro Čechy (66 %), ještě vyšší prioritu dávají rychlosti získání peněz Poláci (74 %), Slováci (69 %) a Rumuni (69%). Pouze obyvatelé Mexika považují za nejdůležitější dobrou pověst firmy, od které si půjčují (61 %).

Dobré jméno firmy vnímají stále silnější i Češi (56%) a Slováci (58 %). V průzkumu, který společnost Provident provedla mezi zákazníky v České republice v roce 2009, byla rychlost získání peněz důležitá pro 70 % lidí. O pověst firmy, která peníze půjčuje, se zajímal pouze každý desátý respondent.

Speciální nabídky (29 %) a kvalitní zákaznický servis (34 %) Češi na rozdíl od všech ostatních zkoumaných zemí zatím příliš neoceňují. Speciální nabídky platí hlavně na Poláky, kteří se jimi nechají zlákat v 70 %, zajímavé jsou také pro více než polovinu dotázaných Rumunů, Maďarů a Slováků.

Průměrný dluh v pěti zkoumaných evropských zemích je zhruba 64 tisíc korun, Češi splácí měsíčně 5 075 korun Průměrný dluh bez započtení hypoték dosahuje v pěti zkoumaných zemích částky 2 490 EUR, Nejvyšší celkové zadlužení připouštějí Češi s částkou 3 938 EUR, tedy 101 206 korun (kurz 25,7), nejméně Rumuni (698 EUR). Každý měsíc Češi vydají na splátky úvěrů mimo hypotéky v průměru 5 705 korun (222 EUR). Tři čtvrtiny z nich uvádí, že mají finanční rezervu ve výši 5 962 korun (232 EUR). Vyšší průměrné úspory než Češi mají pouze Slováci (351 EUR).

Získat půjčku je složitější
Více než polovina (55 %) respondentů ve všech zemích se domnívá, že je v posledních třech letech složitější získat půjčku a 60 % by mělo problém získat úvěr, ať už u banky nebo u nebankovní společnosti. Více než dvě třetiny Maďarů (71 %) a Mexičanů (69 %) si dokonce myslí, že je pro ně získat půjčku nemožné nebo velmi složité. Dvě pětiny dotázaných Čechů (41 %) uvedly, že je pro ně složitější získat úvěr, než tomu bylo před třemi lety, naopak 11 % získává půjčku snadněji.

Pro další informace kontaktujte:
Ondřeje Holoubka, tel: 602 212 385, ondrej.holoubek@provident.cz
Markétu Hlavicovou, tel: 603 283 626, marketa.hlavicova@yaro.cz

O společnosti Provident Financial
Provident Financial s.r.o. působí na českém trhu již 15 let a má 250 000 zákazníků. Za transparentních podmínek nabízí hotovostní i bezhotovostní půjčky, které jsou bezúčelové, bez ručitele, bez skrytých poplatků a sankcí. V okamžiku uzavření smlouvy zná zákazník konečnou částku, kterou zaplatí. Výše půjčky se pohybuje od 4 000 do 80 000 Kč s délkou splácení 45, 60 a 100 týdnů. V České re¬publice zajišťuje zázemí společnosti 650 zaměstnanců a na 3 000 obchodních zástupců. Provident je členem České leasingové a finanční asociace, Britské a Americké obchodní komory a Rady pro reklamu. Díky svým jasným a férovým smluvním podmínkám se Provident Financial umístil na 1. místě v Indexu etického úvěrování 2011 a 2012 od neziskové organizace Člověk v tísni.
www.providentfinancial.cz

Mezinárodní skupina International Personal Finance (IPF), do níž patří i česká pobočka Provident Financial s.r.o., vznikla v roce 2007 oddělením od britské společnosti Provident Financial plc. Ta působí ve Velké Británii již od roku 1880. IPF v současnosti působí v šesti zemích světa: v České republice, Slo¬vensku, Polsku, Maďarsku, Rumunsku a v Mexiku. Prostřednictvím své sítě 28 000 obchodních zástupců poskytuje služby 2,5 milionům zákazníků a zaměstnává na 6 000 lidí. IPF je kotována na londýnské burze cenných papírů od svého vzniku (IPF.L).
www.ipfin.co.uk

O průzkumu
Zákazníci společnosti IPF, kteří souhlasili se zasíláním marketingových e-mailů, byli požádáni o vyplnění internetového dotazníku. V Mexiku byl navíc v menším měřítku proveden rovněž telefonický průzkum, jehož účelem bylo zajistit reprezentativnost zkoumaného vzorku tamních zákazníků. Vyplněné dotazníky byly následně porovnány s profily zákazníků na jednotlivých trzích a příslušně zváženy, aby byla zajištěna jejich reprezentativnost – s ohledem na věk a pohlaví. Celkový vzorek byl navíc zvážen vůči globální zákaznické základně IPF. Dotazníky vyplnilo celkem 9 660 zákazníků starších 18 let, z toho bylo 1 796 respondentů dotázáno v České republice. Pro počet shromážděných vyplněných dotazníků jsme předem nestanovili žádná omezení, jelikož naším cílem bylo shromáždit co největší a nejreprezentativnější vzorky a zároveň motivovat naše zákazníky k účasti na budoucích průzkumech.
mediální zpráva 4 / 69