HOME AKTUALITY O SPOLEČNOSTI NÁŠ PRODUKT POMÁHÁME PRO MÉDIA KONTAKT
image
přidáno 21.8.2018 v 16:55
Za výbavu pro školáky rodiče utratí v průměru 3 tisíce korun
Blíží se začátek školního roku a s ním i tradičně vyšší výdaje pro rodiny s dětmi. Za školní pomůcky a další nezbytnou výbavu letos rodiče utratí v průměru 3000 korun za dítě. Nákupem výbavy na začátku roku ovšem výdaje nekončí. Rodiče odhadují, že v jeho průběhu utratí za věci související se školní docházkou v průměru dalších 10 000 korun. K tomu je nutné připočítat náklady na kroužky, dosahující v průměru 5560 korun za rok. Tato zjištění vyplývají z průzkumu agentury NMS pro společnost Provident Financial, jehož se zúčastnilo 500 respondentů.

Obecně lze konstatovat, že s vyšším stupněm školy rostou finanční nároky – náklady na potomka studujícího na vysoké škole jsou větší než u dítěte na základce. Přitom platí, že se 9 z 10 Čechů vejde do 5 tisíc korun. „Za žáka na prvním stupni zaplatí rodiče na začátku školního roku v průměru 2,5 tisíce, u dětí navštěvujících druhý stupeň je částka o 800 korun vyšší. V případě středoškoláků náklady dosahují 3700 korun, u vysokoškoláků 5100 korun,“ rozvádí výsledky průzkumu hlavní analytik Providentu Tomáš Černý.

Top nejdražší položky: oblečení/obuv, aktovka a učebnice
Na začátku školního roku utrácejí rodiče dětí navštěvující základní školu nejvíce za oblečení/obuv (42 %) aktovku (21 %) a učebnice (19 %). U středoškoláků a vysokoškoláků je pořadí jiné – učebnice a skripta uvedlo jako nejdražší položku 48 %, resp. 38 % respondentů, oblečení a obuv 30 %, resp. 34 %. Rodiče dětí na základní i střední škole pak jako vůbec finančně nejnáročnější označili lyžařské zájezdy (63 %). Na druhém místě skončily s velkým odstupem vícedenní výlety, v Česku tradičně označované jako školy v přírodě (21 %).

O půjčce na školní výdaje na začátku roku i v jeho průběhu letos uvažuje 3 % českých domácností. „Dobrou zprávou je, že 9 z 10 Čechů je schopno náklady spojené se začátkem školního roku bez větších obtíží zaplatit z rodinného rozpočtu,“ doplňuje T. Černý.

Citelnou položkou pro rodinné rozpočty jsou také mimoškolní aktivity dětí, na něž rodiče vynaloží v průměru 5560 korun ročně. Alespoň jeden kroužek navštěvuje 75 % českých dětí. V žebříčku vedou kroužky sportovní (56 %), umělecké (28 %) a jazykové/vzdělávací (16 %).

Pro další informace kontaktujte:
Ondřeje Holoubka, tel: 602 212 385, ondrej.holoubek@provident.cz
mediální zpráva 63 / 69